RATL 1 | Lesson 4 | Explore (Multiplicative Thinking)

Explore using Multiplicative Thinking

Below are three problems that require multiplicative thinking as you used in the last section. Think for a few minutes about how you could solve these problems in your head. Once you have answers in your head, solve them with paper and pencil.

1) Eight workers can build a house in 4 days. Assuming that all of the workers work at the same rate, how many workers would it take to build a house in 1 day?


2) Sixty greeting cards will be distributed two stores at a ratio of 2:3. How many cards will each store get?


3) If three hamburgers cost $7.25, then how much do 12 hamburgers cost?


Check solutions here.

 

 

Go to Watch (Multiplicative Thinking)