Community Event
Jamelle was planning a community event, and he was planning to serve rice and beans. Each pound of rice cost $2, each pound of beans $1.50. Jamelle determined that he could serve 8 people for every pound of rice and 12 people for every pound of beans.
Jamelle has $100 to spend, and he wants to serve at least 500 people.
Use tables, graphs, and/or inequalities to answer the posed questions below.
Easier Questions:
- Can Jamelle buy 20 pounds of beans and 20 pounds of rice?
- Can Jamelle buy 50 pounds of beans and 10 pounds of rice?
- Can Jamelle buy 10 pounds of beans and 50 pounds of rice?
- Can Jamelle buy 30 pounds of beans and 30 pounds of rice?
More Difficult Question:
- If Jamelle bought 20 pounds of rice, how many pounds of beans should he buy?
Graph a system of inequalities to answer the question below.
Final Question:
- What is the most amount of rice and beans that he can buy?

